Polskie Towarzystwo Miło¶ników Astronomii - Oddział w Częstochowie
logo
 
Kontakt
ZarzÄ…d
Książki
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 

Kronika

Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jest spadkobiercą dorobku i kontynuatorem działań Sekcji Astronomicznej Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Kronika rozpoczyna się od roku 2004 kiedy powstała SACTN.

Kronika 2006

Powrót Wenus

14 stycznia mia³a miejsce koniunkcja dolna Wenus. By³a to pierwsza koniunkcja dolna Wenus od czasu jak obserwowali¶my jej przej¶cie na tle tarczy S³oñca 8 czerwca 2004. Mro¼ne zmierzchy poprzedzaj±ce moment koniunkcji wykorzystali¶my dla sfotografowania Wenus w jej fazie bardzo w?skiego sierpa. Zdjêcia wykonywali Bogdan Wszo³ek i Kamil Wszo³ek z u¿yciem teleskopu Meniskas 150 z tarasu Instytutu Fizyki AJD. W serii otrzymanych zdjêæ na szczególn± uwagê zas³uguje to, które oprócz Wenus uwiecznia jeszcze szczyt wie¿y jasnogórskiej.

Wenus i szczyt wie¿y jasnogórskiej

U Pana Prezydenta

W dniu 23 lutego (t³usty czwartek) odby³o siê w Urzêdzie Miasta Czêstochowy uroczyste podpisanie umowy pomiêdzy UM i AJD o przekazaniu ¶rodków na zakup nowoczesnego projektora cyfrowego dla czêstochowskiego planetarium. Z ramienia UM umowê podpisa³ Pan Prezydent - dr Tadeusz Wrona, a ze strony AJD J.M. Rektor - Prof. dr hab. Janusz Berdowski. Ceremonii towarzyszy³a konferencja prasowa i przemówienia okoliczno¶ciowe. Dr Bogdan Wszo³ek przedstawi³ prezentacjê "Przybli¿yæ niebo Czêstochowie" w której obja¶nia³ m.in. szczegó³y dotycz±ce projektora planetaryjnego. Udzieli³ te¿ szeregu wywiadów prasowych i radiowo-telewizyjnych.

Zmagania olimpijskie

Dwóch cz³onków SACTN, Marcin Lelit i Kamil Wszo³ek, podjê³o na pocz±tku roku trud wyst±pienia w XLIX Olimpiadzie Astronomicznej. Ich zmagania zakoñczy³y siê na II etapie w Katowicach (16.01.2006), gdzie przegrali walkê o wej¶cie do fina³u.

Seminarium grudzi±dzkie

W dniu 27.02.2006 Kamil Wszo³ek wyst±pi³ w okrêgowych eliminacjach na najlepszy referat o tre¶ciach astronomicznych w ramach organizowanego corocznie Ogólnopolskiego M³odzie¿owego Seminarium Astronomicznego (OMSA) i zakwalifikowa³ siê do fina³u wyg³aszaj±c referat "Urocza planeta Wenus". W finale XXII OMSA w Grudzi±dzu, który odby³ siê w dniach od 16 do 18 marca, zatriumfowa³ inny Czêstochowianin - Piotr Plaszczyk - który wst±pi³ po tym sukcesie do SACTN.

Zaæmienie S³oñca 29 marca 2006

Chcieli¶my pojechaæ do Obserwatorium Astronomicznego w Terskol (zbocze Elbrusa w Rosji) w celu dokonania obserwacji ca³kowitego zaæmienia S³oñca. Niestety, nie otrzymali¶my znik±d wsparcia finansowego i wobec piêtrz±cych siê problemów z otrzymaniem wiz na wjazd do Rosji, w ostatniej chwili przysz³o nam zrezygnowaæ z planowanej i przygotowanej ekspedycji. Okaza³o siê, ¿e pogoda na Elbrusie w czasie zaæmienia by³a idealna i tym wiêksza szkoda, ¿e nas tam nie by³o. Próby zaobserwowania, "na otarcie ³ez", czê¶ciowego zaæmienia S³oñca w Czêstochowie te¿ spe³z³y na niczym. Tu niestety przeszkodzi³y chmury.

Naukowo w Kijowie

W dniach 25-29.04.2006 w Kijowie odby³a siê konferencja "13th Open Young Scientists' Conference on Astronomy and Space Physics". Kilkoro cz³onków SACTN wziê³o w niej czynny udzia³:

  • Dr Bogdan Wszo³ek wyg³osi³ tam proszony wyk³ad p.t.: "Diffuse Interstellar Bands and their Families" oraz pe³ni³ funkcjê cz³onka International Advisory Committee,
  • Kasia Bryndal wyg³osi³a komunikat "Diffuse Interstellar Band at 5850 as a Member of 5797 Spectroscopic Family",
  • Karina B±czek zaprezentowa³a pracê "Changing the Civilization Development by Comets",
  • Marcin Dyrka wyg³osi³ referat "Interstellar C2 Molecule as Seen in HST/STIS Data",
  • Szymon Po¶piech podzieli³ siê swoimi do¶wiadczeniami w obserwacjach S³oñca wyg³aszaj±c referat "Astronomy Lessons With Sun"

Program konferencji by³ bardzo bogaty i urozmaicony. W ramach zorganizowanych wycieczek zwiedzali¶my oba kijowskie obserwatoria astronomiczne (uniwersyteckie i Akademii Nauk Ukrainy), planetarium oraz wa¿niejsze zabytki Kijowa. W drodze powrotnej by³a okazja zatrzymaæ siê we Lwowie. W tamtejszej katedrze os³awionej ¶lubami Jana Kazimierza mieli¶my okazjê odnotowaæ w jednym z witra¿y bardzo czytelny uk³on sztuki sakralnej w stronê astronomii, a ¶ci¶lej ku prawom Keplera.

Cz³onkowie SACTN przy zabytkowym teleskopie w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym w Kijowie
Cz³onkowie SACTN przy zabytkowym teleskopie w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym w Kijowie

Jupiter Project 2006

W dniach 4-6.05.2006 dokonali¶my udanych obserwacji Jowisza z jego czterema najwiêkszymi ksiê¿ycami. Obserwacje przeprowadzono w ramach wspó³pracy SACTN z organizatorami akcji Jupiter Project w Japonii. Mimo nie najlepszej przejrzysto¶ci powietrza i stosunkowo krótkich nocy obserwacyjnych uda³o siê otrzymaæ ponad 20 fotografii. Sukces fotograficzny zawdziêczamy, podobnie jak rok wcze¶niej, Markowi Nowakowi. Nasze zdjêcia w ilo¶ci 23 zosta³y zamieszczone na japoñskiej stronie internetowej i obok zdjêæ wykonanych w Japonii s³u¿± celom dydaktycznym na ca³ym ¶wiecie. Studenci japoñscy uhonorowali nas specjalnymi podziêkowaniami oraz naklejkami z imionami naszych uczestników projektu zapisanymi w jêzyku japoñskim.

Przyk³adowe zdjêcie wykonane przez SACTN w ramach Jupiter Projekt 2006
Przyk³adowe zdjêcie wykonane przez SACTN w ramach Jupiter Projekt 2006
Uroczyste podziêkowanie
Uroczyste podziêkowanie
Naklejki z imionami naszych uczestników projektu.
Naklejki z imionami naszych uczestników projektu.

Forum M³odych Nauki

W dniu 2 czerwca 2006 odby³o siê na Wydziale Matematyczno Przyrodniczym AJD II Interdyscyplinarne Seminarium Studenckie "Forum M³odych Nauki". Cz³onkowie SACTN w³±czyli siê bardzo aktywnie do seminarium, przygotowuj±c w sumie 12 przyczynków:

  • Dr Bogdan Wszo³ek "Miêdzygwiazdowe Pasma Rozmyte"
  • Szymon Po¶piech, Bogdan Wszo³ek "Obserwacje S³oñca"
  • Karina B±czek, Bogdan Wszo³ek "Postêp cywilizacyjny z udzia³em komet"
  • Marcin Dyrka, Bogdan Wszo³ek "Obserwacje miêdzygwiazdowej moleku³y C2"
  • Katarzyna Bryndal, Bogdan Wszo³ek "Pasma miêdzygwiazdowe 5850 i 5797 Å jako cz³onkowie tej samej rodziny spektroskopowej".
  • Piotr Plaszczyk, Marek Nowak "Czêstochowskie obserwacje w ramach Jupiter Project 2006"
  • Katarzyna Witkowska, Bogdan Wszo³ek "Rytmy kosmiczne"
  • Kamil Wszo³ek "Urocza planeta Wenus"
  • Anna Winogrodzka, Karina B±czek "W ¶wiecie komet"
  • Andrzej Wszo³ek "Analiza poprawno¶ci wskazañ czasu przez zegary s³oneczne na Jasnej Górze"
  • Piotr Plaszczyk "Gwiazdy zmienne i ich amatorskie obserwacje"
  • Marcel £apaj "Strona internetowa CzTN-SACTN"
Uczestnicy Forum M³odych Nauki

Go¶cie z Kijowa

Na seminarium "Forum M³odych Nauki" SACTN zaprosi³a dwie doktorantki z G³ównego Obserwatorium Astronomicznego Ukraiñskiej Akademii Nauk w Kijowie. By³y to Tatiana Shumakova i Nadiya Kostogryz. Tania i Nadiya wyg³osi³y po angielsku referaty p.t. "Minor Mergers of Galaxies" oraz "Raman Scattering and Optical Parameters of the Uranus Nonisothermal Atmosphere".

Tatiana Shumakova (z prawej) i Nadia Kostogryz w Czêstochowie
Tatiana Shumakova (z prawej) i Nadia Kostogryz w Czêstochowie

Czêstochowski Kalendarz Astronomiczny 2006

W dniu 7 czerwca ukaza³ siê drukiem CKA2006. Cz³onkowie SACTN i inni sympatycy astronomii w Czêstochowie przyjêli go z tym wiêksz± rado¶ci±, ¿e jego druk tak bardzo siê opó¼ni³. Niezale¿nie, zainteresowani mog± korzystaæ z elektronicznej wersji naszego kalendarza odwiedzaj±c stronê sekcji.

Urania III

Na pocz±tku 2006 roku zosta³ rozpisany III konkurs astronomiczny URANIA dla uczniów gimnazjów oraz szkó³ ponadgimnazjalnych Czêstochowy i powiatu czêstochowskiego. Konkurs zorganizowa³a Sekcja Astronomiczna Czêstochowskiego Towarzystwa Naukowego oraz Instytut Fizyki AJD w Czêstochowie. Konkurs objêty by³ honorowymi patronatami Prezydenta Miasta Czêstochowy i Starosty Powiatu Czêstochowskiego.

W oparciu o nades³ane przez uczestników rozwi±zania zadañ I etapu, do rozgrywek fina³owych zakwalifikowa³o siê czterech gimnazjalistów (Bednarek Piotr - gimn. 7 w Czêstochowie, Bigaj Micha³ - gimn. ¶w. E.Stain w Lubliñcu, Maczuga Sebastian i Sieradzki Krzysztof - obaj z gimn. w Blachowni) oraz trzyna¶cioro uczniów ze szkó³ ponadgimnazjalnych (Barczyk Andrzej, B³aszczyk Krzysztof, Kopeæ Robert, Lubiszewski Marcin i Pasieka Marcin - TZN w Czêstochowie, Jeruszka Piotr, Marchewka Klaudia, Nowak Krzysztof, Piszcza³a Arkadiusz i Wszo³ek Kamil - VII LO w Czêstochowie, Bru? Przemys³aw - IV LO w Czêstochowie, Czapla Micha³ - Katol. LO w Czêstochowie oraz Pasierbowicz Adrian - Zespó³ Szkó³ Plastycznych w Czêstochowie). Fina³ rozegrano w dniu 8 czerwca 2006 w Instytucie Fizyki AJD w Czêstochowie. Uczestnicy rozwi±zywali test jednokrotnego wyboru (30 pytañ). Ostatecznie konkurs wygrali: w grupie m³odszych - Bednarek Piotr, a w grupie starszych - Wszo³ek Kamil. Drugie i trzecie miejsce w grupie m³odszych zajêli odpowiednio: Maczuga Sebastian i Bigaj Micha³. W grupie starszych drugie miejsce zaj±³ Jeruszka Piotr, a trzecie Bru¶ Przemys³aw.

Wszyscy uczestnicy fina³u otrzymali dyplomy sfinansowane i opracowane przez SACTN oraz cenne nagrody ksi±¿kowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe (300 z³.), Urz±d Miasta (300 z³.) oraz J.M. Rektora AJD (zestaw ksi±¿ek). Finali¶ci oraz ich opiekunowie w chwilach wyczekiwania na werdykt Jury mieli okazjê ogl±daæ specjalnie przygotowan± wystawê oraz film o tre¶ciach astronomicznych. Po rozdaniu nagród i dyplomów zrobiono pami±tkowe zdjêcie. W obs³ugê konkursu zaanga¿owa³y siê w tym roku nastêpuj±ce osoby: Bogdan Wszo³ek, Marek Nowak, Marian G³owacki, Marek Orkisz, Jan Bieleninik, Urszula Jeruszka, Kasia Bryndal, Karina B?czek, Artur Le¶niczek i Marcin Dyrka. Przedstawiciele Urzêdu Miasta i Starostwa zaszczycili konkurs swoj± obecno¶ci± i uczestniczyli w ceremonii rozdania dyplomów i nagród. Byli to: Gra¿yna Budziñska - Naczelnik Wydzia³u Kultury Starostwa Powiatu Czêstochowskiego oraz Jacek Betnarski - wice Prezydent Czêstochowy.

Uczestnicy i organizatorzy fina³u III konkursu URANIA
Uczestnicy i organizatorzy fina³u III konkursu URANIA

Na babiogórskich szlakach

W dniach 24-25 czerwca dziewiêciu cz³onków SACTN (K.B±czek, K.Bryndal, M.Dyrka, A.Le¶niczek, P.Plaszczyk, R.Staniewski, M.Nowak, K.Wszo³ek, B.Wszo³ek) z dwoma osobami towarzysz±cymi odby³o wycieczkê na Babi± Górê. By³a to wycieczka na zakoñczenie okresu aktywno¶ci SACTN 2005/2006. W ramach wycieczki odby³o siê ognisko pod gwiazdami, nocne wej¶cie na szczyt Babiej Góry i obserwacja wschodu S³oñca oraz dzienne wêdrówki górskie. Cz³onkowie SACTN ufundowali i uroczy¶cie wrêczyli przewodnicz±cemu sekcji kolorowy album, wyra¿aj¶c wdziêczno¶æ za ca³okszta³t oddzia³ywañ astronomicznych.

Grupowo na szczycie Babiej Góry
Grupowo na szczycie Babiej Góry

Zaæmienie Ksiê¿yca

Wieczorem 7 wrze¶nia wyst±pi³o czê¶ciowe zaæmienie Ksiê¿yca. Cz³onkowie SACTN pod przewodnictwem Marka Nowaka dokonali obserwacji zjawiska i wykonali zdjêcia.

Czê¶ciowe zaæmienie Ksiê¿yca 7.09.2006.
Czê¶ciowe zaæmienie Ksiê¿yca 7.09.2006.

Otwarcie planetarium

W dniu 3 pa¼dziernika dokonano oficjalnego otwarcia planetarium w Instytucie Fizyki AJD. W uroczysto¶ci wziêli udzia³ m.in.: J.M. Rektor AJD prof. Janusz Berdowski (gospodarz uroczysto¶ci), Prezydent Miasta Czêstochowy dr Tadeusz Wrona (wy³±czny sponsor systemu planetaryjnego), dr Bogdan Wszo³ek (autor i wykonawca przedsiêwziêcia jakim by³o sprowadzenie systemu projekcyjnego i uruchomienie planetarium) oraz Jego Ekscelencja Arcybiskup Czêstochowski Stanis³aw Nowak (wyg³osi³ piêkne przemówienie i dokona³ uroczystego po±wiêcenia planetarium). W uroczysto¶ci wziê³o udzia³ oko³o 60 osób, g³ownie przedstawicieli ¶rodowisk akademickich i samorz±dowych. Uroczysto¶ci towarzyszy³a bogata oprawa medialna. Cz³onkowie SACTN wydajnie pomagali w oprawie organizacyjnej. Tu na szczególne wyró¿nienie zas³uguje Marek Nowak, który wykona³ kilka ozdobnych plakatów nios±cych tre¶ci astronomiczne i zdaj±cych sprawê z aktywno¶ci SACTN. Ponadto zatroszczy³ siê o fotograficzn± dokumentacjê uroczysto¶ci. Karina B±czek, Kasia Bryndal, Marcin Dyrka, Julita i Agnieszka Ozga oraz Kamil Wszo³ek godnie wywi±zali siê z roli cz³onków lokalnego komitetu organizacyjnego. Ca³okszta³t dzia³añ SACTN wspomagaj±cych uruchomienie planetarium w Czêstochowie zosta³ uhonorowany umieszczeniem logo sekcji na projektorze planetaryjnym.

Podczas uroczysto¶ci otwarcia planetarium.
Podczas uroczysto¶ci otwarcia planetarium. Od lewej: J.M. Rektor AJD prof. Janusz Berdowski, Jego Ekscelencja Arcybiskup Czêstochowski Stanis³aw Nowak, Prezydent Miasta Czêstochowy Tadeusz Wrona, wice wojewoda ¶l±ski Artur Warzocha, przewodnicz±cy Rady Miasta Ryszard Szczuka i Bogdan Wszo³ek
Po ods³oniêciu projektora wewn±trz kopu³y.
Po ods³oniêciu projektora wewn±trz kopu³y.
mapa strony | kontakt