Polskie Towarzystwo Miło¶ników Astronomii - Oddział w Częstochowie
logo
 
Kontakt
ZarzÄ…d
Książki
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 

Kronika

Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jest spadkobiercą dorobku i kontynuatorem działań Sekcji Astronomicznej Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Kronika rozpoczyna się od roku 2004 kiedy powstała SACTN.

Kronika 2015

Obserwacje zaæmienia S³oñca w Czêstochowie

Dnia 20 marca 2015 AN zorganizowa³a na tarasie obserwacyjnym Instytutu Fizyki AJD w Czêstochowie publiczne obserwacje czê¶ciowego zaæmienia S³oñca. Przy sprzyjaj±cej pogodzie kilkaset osób podziwia³o zjawisko maj±c do dyspozycji teleskopy wyposa¿one w odpowiednie filtry lub ekrany do projekcji okularowej. Niezale¿nie od obserwacji wizualnych wykonano serie fotografii. Bli¿sze szczegó³y zosta³y przedstawione w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).

Publiczny pokaz zaæmienia S³oñca
Zaæmienia S³oñca Zaæmienia S³oñca

Publiczny pokaz zaæmienia S³oñca (u góry) oraz fotografie ró¿nych faz czê¶ciowego zaæmienia wykonane z u¿yciem lunety Metlera (z lewej) i lunety Telementor z ekranem s³onecznym (z prawej).

Noc gagarinowska

Wieczorem 12 kwietnia 2015 AN, wzorem wielu towarzystw i instytucji kosmicznych w ¶wiecie, zorganizowa³a w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim uroczyste wspomnienie pierwszego cz³owieka w kosmosie, w 80-t± rocznicê urodzin Jurija Gagarina. W trwaj±cej kilka godzin imprezie wziê³o udzia³ o¶mioro cz³onków AN oraz kilkoro innych sympatyków podboju kosmosu. Agata Ko³odziejczyk, g³ówna organizatorka wydarzenia, w swojej prezentacji multimedialnej przedstawi³a zebranym historiê lotu kosmicznego Gagarina. W dalszej kolejno¶ci wy¶wietlono filmy Polak w kosmosie oraz Chopin – The Space Concert. Spotkaniu towarzyszy³ poczêstunek oraz pie¶ni biesiadne przy akompaniamencie akordeonu.

Agata Ko³odziejczyk i Bogdan Wszo³ek w noc gagarinowsk±.

Agata Ko³odziejczyk i Bogdan Wszo³ek w noc gagarinowsk±.

Konferencja w Kijowie

W dniach 20-25 kwietnia 2015 odby³a siê w Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie XXII Young Scientists' Conference on Astronomy and Space Physics. Prezes AN wyg³osi³ tam referat „New life of radiotelescopes from Psary and Komorowo” oraz spotka³ siê z przedstawicielami wiod±cych ukraiñskich o¶rodków radioastronomicznych celem nawi±zania wspó³pracy w zakresie naukowego wykorzystania radioteleskopów pozostaj±cych w dyspozycji AN.

Mchy w stratosferze

25 kwietnia 2015 z p³yty lotniska aeroklubu we W³oc³awku do górnej granicy atmosfery wystartowa³a astrobiologiczna miêdzyuczelniana misja balonowa JADE, koordynowana przez dr Agatê Ko³odziejczyk. Naukowym celem misji by³o zbadanie, jak ró¿ne gatunki mchów reaguj± na trudne warunki w stratosferze. Bli¿sze szczegó³y zosta³y przedstawione w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).

Widok Ziemi z wysoko¶ci 28 718 m.

Widok Ziemi z wysoko¶ci 28 718 m.

Astrophisica Nova

W dniach 8-9 maja 2015 w Planetarium Instytutu Fizyki AJD odby³a siê z inicjatywy AN VII Czêstochowska Konferencja Naukowa M³odych „Astrophisica Nova”. W imprezie wziê³o udzia³ kilkadziesi±t osób z kraju i z zagranicy. Konferencjê dofinansowa³o Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego. Wybrane przyczynki konferencyjne zamieszczono w czwartej czê¶ci kalendarza.

Uczestnicy konferencji Astrophisica Nova.

Uczestnicy konferencji Astrophisica Nova.
Piotr Flin, Kateryna Andrych, Ivan Andronov, Vladyslava Marsakova i Bogdan Wszo³ek.

Walne Zebranie AN

Dnia 9 maja 2015 odby³o siê w Planetarium Instytutu Fizyki AJD zwyczajne Walne Zebranie AN. Dokonano sprawozdania finansowego i merytorycznego, podjêto konieczne uchwa³y oraz nakre¶lono plany dalszych dzia³añ.

M³ody Kopernik, m³ody Pitagoras

Dnia 25 wrze¶nia 2015 roku w Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie odby³a siê Konferencja Naukowa „M³ody Kopernik M³ody Pitagoras” zorganizowana we wspó³pracy AN z Burmistrzem Wieruszowa. Wyk³ady dla nauczycieli i uczniów wyg³osili: Bogdan Wszo³ek „Ku rozumieniu przyrody na przyk³adzie efektu cieplarnianego”, Zygmunt Olesik „Przez zabawê do wynalazków”, Henryk Ogorzelski „Praca z uczniami szczególnie uzdolnionymi w szkole podstawowej i gimnazjum”, Kazimierz B³aszczak „Maria Kunic astronomka i naukowiec” Atrakcj± towarzysz±c± konferencji by³ pokaz ³azika marsjañskiego wykonanego przez studentów Politechniki Czêstochowskiej. Na zakoñczenie imprezy zorganizowano wycieczkê autokarow± do Cieszêcina, gdzie zademonstrowano tamtejszy radioteleskop. G³ówny ciê¿ar organizacji konferencji wzi±³ na siebie Kazimierz B³aszczak, przewodnicz±cy wieruszowskiego ko³a AN.

Pierwsze ¶wiat³o RT-13 w Cieszêcinie

Dr Stanis³aw Ry¶ z UJ w Krakowie

Dr Stanis³aw Ry¶ z UJ w Krakowie, wykonawca detektora dla RT-13 w Cieszêcinie, obja¶nia Kazimierzowi B³aszczakowi na czym polega obserwacja radiowa i jak mo¿na j± wizualizowaæ.

W dniu 29 maja 2015 dr Stanis³aw Ry¶, astronom z UJ w Krakowie i cz³onek AN, zainstalowa³ na RT-13 w Cieszêcinie wykonany przez siebie detektor fal radiowych o d³ugo¶ci 21 cm (1.42 GHz). Z okazji przechwycenia pierwszych fotonów przez miejscowy radioteleskop piknik astronomiczny z udzia³em Burmistrza Wieruszowa i innych przedstawicieli w³adz lokalnych. Specjalnym go¶ciem by³a pani pose³ El¿bieta Nawrocka. G³ównym koordynatorem pikniku by³ Kazimierz B³aszczak, za³o¿yciel i przewodnicz±cy wieruszowskiego ko³a AN. Astronomowie, Stanis³aw Ry¶ i Bogdan Wszo³ek, obja¶niali go¶ciom dzia³anie radioteleskopu i kre¶lili perspektywy wykorzystania RT-13 dla celów dydaktycznych i naukowych.

Konkurs Urania

Dnia 3 czerwca 2015 rozegrano w Planetarium Instytutu Fizyki AJD w Czêstochowie fina³ XII Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego URANIA dla m³odzie¿y z gimnazjów i ze szkó³ ponadgimnazjalnych. Konkurs zorganizowa³a Astronomia Nova we wspó³pracy z AJD. W rozgrywkach fina³owych uczestnicy konkursu rozwi±zywali test swobodnego wyboru (30 pytañ). O zwyciêstwie decydowa³a suma punktów zdobytych podczas testu i po³owy punktów zdobytych we wcze¶niejszym etapie. Maksymalnie mo¿na by³o osi±gn±æ 55 punktów. W grupie licealistów pierwsze miejsce zaj±³ Maciej Bugaj z D±browy Górniczej, który uzyska³ w sumie 34 punkty. Z dorobkiem 28 punktów drugie miejsce zajê³a Katarzyna Ko³odziejska z Czêstochowy. Na trzecim miejscu, z 22 punktami, uplasowa³a siê Zuzanna ¯bik z LO w Kêpnie.

Uczestnicy i organizatorzy XII konkursu URANIA

Uczestnicy i organizatorzy XII konkursu URANIA na tarasie widokowym
w Instytucie Fizyki AJD w Czêstochowie.

W grupie gimnazjalnej wszystkie czo³owe miejsca zdobyli uczniowie z Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Wieruszowie. Mocna grupa uczniów, kierowana przez nauczyciela fizyki Paw³a Malika, kolejny raz zademonstrowa³a efekty pracy w ramach tamtejszego ko³a astronomicznego. Triumfowali: Helena Bolek (29 punktów), Kinga Drapiewska i Gracjan Wojcieszko (po 28 punktów) i Dawid Sodomski (27 punktów). Wszyscy uczestnicy rozgrywek fina³owych otrzymali dyplomy i cenne nagrody, ufundowane z dotacji MNiSW.

Konkurs Ars Astronomica

Dnia 3 czerwca 2015 rozegrano w Planetarium Instytutu Fizyki AJD w Czêstochowie fina³ V Miêdzynarodowego Konkursu Artystycznego Ars Astronomica. Konkurs zorganizowa³a Astronomia Nova we wspó³pracy z AJD. Do fina³u przed³o¿ono w sumie 578 prac. Sto osób otrzyma³o dyplomy i nagrody. Konkurs by³ dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego oraz przez Starostê Powiatu Czêstochowskiego.

Najm³odsi finali¶ci w kolejce po dyplomy i nagrody.

Najm³odsi finali¶ci w kolejce po dyplomy i nagrody.

Przypadkowo wybrane prace konkursowe.
Przypadkowo wybrane prace konkursowe.

Otwarcie OAKJ

W dniach 6-8 czerwca 2015 odby³o siê w Rzepienniku Biskupim otwarcie Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi (OAKJ). AN, jako patron powstaj±cej placówki naukowej, aktywnie w³±czy³a siê w organizacjê dni otwarcia. W pierwszym dniu, w sobotê, zorganizowano prze³ajowy bieg astronomiczny na dystansie 4 km. Drugiego dnia zorganizowano piknik astronomiczno-astronautyczny „Space Station III”, z udzia³em Virgini Trimble i Miros³awa Hermaszewskiego. W imprezie uczestniczy³o ponad 500 osób. G³ówna uroczysto¶æ po¶wiêcenia obserwatorium i nadania mu imienia Królowej Jadwigi odby³a siê w poniedzia³ek 8 czerwca. Po¶wiêcenia dokona³ ks. bp Stanis³aw Salaterski z Tarnowa. Pierwsze wyk³ady w nowo otwartej placówce wyg³osili ks. prof. Micha³ Heller, prof. Virginia Trimble oraz polski kosmonauta gen. Miros³aw Hermaszewski. Szczegó³owa relacja z uroczysto¶ci otwarcia zosta³a opisana w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).

Moment nadania obserwatorium imienia Królowej Jadwigi.

Moment nadania obserwatorium imienia Królowej Jadwigi. Od lewej: ks. bp Stanis³aw Salaterski, ks. prof. Micha³ Heller, ks. Zenon Macko, ks. Andrzej Wszo³ek, budowniczowie Magdalena i Bogdan Wszo³kowie oraz ks. prof. Tadeusz Pabjan.

Ks. prof. Micha³ Hellerprof. Virginia Trimblegen. Miros³aw Hermaszwski

Ks. prof. Micha³ Heller, prof. Virginia Trimble i gen. Miros³aw Hermaszwski.

Publiczne pokazy w OAKJ

Od czerwca do pa¼dziernika 2015, przewa¿nie w sobotnie popo³udnia i wieczory, AN prowadzi³a w rzepiennickim obserwatorium pokazy S³oñca, Ksiê¿yca, planet i gwiazd. Do obserwacji S³oñca u¿yto teleskopu z filtrem Hα, zakupionego z dotacji MNiSW. Obserwacje nocne prowadzono z u¿yciem sprzêtu bêd±cego na wyposa¿eniu obserwatorium. W sumie przeprowadzono 20 pokazów dla prawie 1000 osób. Dla licznych grup szkolnych oprócz pokazów prowadzono prelekcje i wy¶wietlano filmy o tre¶ciach astronomicznych i astronautycznych.

Obserwacje S³oñca w filtrze Hα.

Obserwacje S³oñca w filtrze Hα.

Rakiety i Perseidy w OAKJ

W dniach 12-13 sierpnia 2015 astronomia AN we wspó³pracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym zorganizowa³a w rzepiennickim obserwatorium trzy po³±czone imprezy: warsztaty rakietowe, publiczne obserwacje Perseidów oraz warsztaty astrofotograficzne. Ca³o¶æ koordynowa³a Agata Ko³odziejczyk. Od rana 12 sierpnia osiem zespo³ów pod nadzorem kilku instruktorów przyst±pi³o do budowy rakiet. Wieczorem od³o¿ono prace rakietowe na rzecz ogl±dania meteorów. Po wcze¶niejszym nag³o¶nieniu wydarzenia do OAKJ przyby³o pod wieczór kilkadziesi±t osób z pobliskich wsi i miast, z zamiarem spêdzenia ca³ej nocy pod rozgwie¿d¿onym niebem. Przybyli te¿ instruktorzy warsztatów astrofotograficznych. Noc by³a piêkna. Gdzie¶ w tle kto¶ gra³ na gitarze, gdzieindziej w skupieniu fotografowano cierpliwie Drogê Mleczn± z nadziej± uchwycenia meteoru. Od czasu do czasu rozlega³ siê w ciemno¶ci okrzyk rado¶ci i skandowanie „jeszcze jeden!”.

13 sierpnia kontynuowano warsztaty rakietowe. Pozosta³o jeszcze wiele do zrobienia, a niektórym mocno dokucza³o zmêczenie z racji nieprzespanej nocy. Wczesnym popo³udniem rakiety by³y gotowe. Emocje ros³y na my¶l, ¿e zbli¿a siê czas próby. Miejsce startowe dla rakiet obrano w otwartym terenie, na wzgórzu znacznie oddalonym od obserwatorium. Chodzi³o o to, ¿eby rakieta wystartowa³a, wznios³a siê na kilkaset metrów i nastêpnie wyl±dowa³a na spadochronie mo¿liwie najbli¿ej miejsca startowego. Wszystkie osiem rakiet wystartowa³y i wyl±dowa³y na spadochronach. Niektóre jednak l±dowa³y w lesie i sprawia³y nie lada k³opot ich w³a¶cicielom, którym nie bardzo u¶miecha³a siê wspinaczka na drzewa.

Dominik Be¶ciak robi³ rakietê z mam± i cioci±.

Dominik Be¶ciak robi³ rakietê z mam± i cioci±. Przy starcie o ma³o siê nie pop³aka³ z rado¶ci.

Do¿ynki astronomiczne w Rzepienniku Biskupim

15 sierpnia podczas do¿ynek gminnych mieszkañcy Rzepiennika Biskupiego uhonorowali chlebem i wieñcem do¿ynkowym Prezesa AN za astronomiczn± promocjê gminy. Misternie wykonany wieniec, przedstawiaj±cy Królow± Jadwigê, trafi³ do rzepiennickiego obserwatorium.

 

Z uroczysto¶ci uhonorowania wieñcem do¿ynkowym. Z uroczysto¶ci uhonorowania wieñcem do¿ynkowym.
Z uroczysto¶ci uhonorowania wieñcem do¿ynkowym.

Z uroczysto¶ci uhonorowania wieñcem do¿ynkowym.

Agenci Reutera w OAKJ

Dnia 21 lipca przyjechali do Rzepiennika reporterzy Agencji Reutera dla sporz±dzenia materia³u o tamtejszym obserwatorium. W rezultacie tej wizyty informacje o OAKJ obieg³y nie tylko Polskê, ale te¿ wiele innych krajów. W konsekwencji, do obserwatorium zaczê³y nap³ywaæ t³umy go¶ci, których apetyty na przygodê astronomiczn± nie zawsze dawa³o siê zaspokoiæ.

Magdalena Wszo³ek udziela wywiadu dla Agencji Reutera w rzepiennickim OAKJ.

Magdalena Wszo³ek udziela wywiadu dla Agencji Reutera w rzepiennickim OAKJ.

European Rover Challenge

W dniach 4-6 wrze¶nia 2015 w Podzamczu k. Chêcin odby³a siê druga edycja European Rover Challenge (ERC), najwiêkszej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie. Rywalizowa³o ponad 300 konstruktorów z 10 krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Turcji, Bangladeszu, Egiptu i Indii. Gwiazd± imprezy by³ amerykañski astronauta dr Harrison Schmitt, który w ramach misji Apollo 17 odwiedzi³ Ksiê¿yc. W wydarzeniu wziê³o udzia³ oko³o 30 tysiêcy osób. Sze¶cioro cz³onków AN te¿ uczestniczy³o w wydarzeniu. Maj±c do dyspozycji namioty wystawowe promowali oni swoje dzia³ania w zakresie astronomii i astronautyki.

Astronauta Harisson Schmitt ze swoj± ¿on± Theres± Fitzgibbon w towarzystwie Magdaleny i Bogdana Wszo³ków.

Astronauta Harisson Schmitt ze swoj± ¿on± Theres± Fitzgibbon
w towarzystwie Magdaleny i Bogdana Wszo³ków.

Dr Harisson Schmitt w towarzystwie cz³onków AN i AGH Space Systems.

Dr Harisson Schmitt w towarzystwie cz³onków AN i AGH Space Systems.

Namiot wystawowy AN podczas ERC.

Namiot wystawowy AN podczas ERC.
Od lewej: Bogdan Wszo³ek, Pawe³ i Agata Ko³odziejczykowie, Magdalena Wszo³ek.

AN na zje¼dzie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

W dniach 6-10 wrze¶nia 2015 odby³y siê w Poznaniu XXXVII zjazd PTA oraz Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych. Kilkoro cz³onków AN uczestniczy³o w imprezach. By³y okazje opowiedzieæ o AN na ogólnopolskim forum.

Zaæmienie Ksiê¿yca

28 wrze¶nia 2015 mia³o miejsce zaæmienie Ksiê¿yca. Cz³onkowie AN obserwowali je z kilku miejsc w Polsce. Szczegó³ow± relacjê z obserwacji czêstochowskich opisano w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).

Wyprawa turystyczno naukowa do CERN

W dniach 2-6 pa¼dziernika 2015 Polskie Towarzystwo Mi³o¶ników Astronomii zorganizowa³o wyjazd do Szwajcarii. W ramach wycieczki zwiedzano m.in. Dom Einsteina w Bernie oraz CERN. By³o wiele okazji do podziwiania alpejskich krajobrazów. Po¶ród gór da³o siê zauwa¿yæ bogato wyposa¿on± bazê wojskowej ³±czno¶ci satelitarnej, z licznymi antenami, podobnymi do tych jakie by³y kiedy¶ w Psarach. Na Gornergrat (3089 m.n.p.m.) podziwiali¶my okoliczne szczyty i lodowce, w¶ród których królowa³ majestatycznie Matterhorn.

Szwajcaria da siê lubiæ Szwajcaria da siê lubiæ
Szwajcaria da siê lubiæ
Szwajcaria da siê lubiæ

Szwajcaria da siê lubiæ

Kongres Astronautyczny w Jerozolimie

W dniach 12-16 pa¼dziernika 2015 roku w Jerozolimie odbywa³ siê Miêdzynarodowy Kongres Astronautyczny - najwiêksze ¶wiatowe forum wymiany my¶li dla przedstawicieli instytucji rz±dowych, naukowców, in¿ynierów, przedsiêbiorców i wszystkich aktorów sektora kosmicznego. Na spotkanie przyby³o ponad dwa tysi±ce delegatów, przedstawicieli mediów i wystawców. Astronomiê Nov± reprezentowa³a na Kongresie dr Agata Ko³odziejczyk. Bli¿sze szczegó³y zosta³y przedstawione w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).

Agata Ko³odziejczyk podczas swojego wyk³adu na Kongresie Astronautycznym.

Agata Ko³odziejczyk podczas swojego wyk³adu na Kongresie Astronautycznym.

Spotkanie marsjañskie w Rzepienniku

Dnia 25 pa¼dziernika 2015 odby³ siê w rzepiennickim obserwatorium miêdzynarodowy workshop po¶wiêcony budowie analogowej bazy marsjañskiej w Polsce. Wybór miejsca pad³ na Turzê, nieopodal OAKJ.

Uczestnicy workshopu podczas wizji lokalnej terenów pod przysz³± bazê marsjañsk±.

Uczestnicy workshopu podczas wizji lokalnej terenów pod przysz³± bazê marsjañsk±.

Koordynator projektu, dr Agata Ko³odziejczyk, prezentuje ideê przedsiêwziêcia.

Koordynator projektu, dr Agata Ko³odziejczyk, prezentuje ideê przedsiêwziêcia.

Hamownia w Turzy

Budowniczowie hamowni.

Budowniczowie hamowni. Od lewej: Wies³aw Zieliñski, Bogdan Wszo³ek i Kacper Zieliñski.

Nieopodal OAKJ, na polanie po³o¿onej w Turzy, rozpoczêto jesieni± 2015 budowê hamowni dla testowania silników i paliw rakietowych. W inwestycjê zaanga¿owa³y siê Polskie Towarzystwo Rakietowe, OAKJ oraz AN. Pierwsze testy s± przewidziane na lato 2016.

Z AN do ESA

Z dniem 1 listopada Agata Ko³odziejczyk, aktywna cz³onkini AN, rozpoczê³a pracê naukow± dla ESA, jako postdoc w ESTEC (Holandia). Dzia³a w zespole Advanced Concepts Team (TEC-SF).

Agata Ko³odziejczyk biesiadnie i rodzinnie.Agata Ko³odziejczyk biesiadnie i rodzinnie.

Agata Ko³odziejczyk biesiadnie i rodzinnie.

Konkurs Astrofotograficzny

W dniu 18 listopada 2015 roku og³oszono w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana D³ugosza w Czêstochowie wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Astrofotografii. Przyznano piêæ pierwszych miejsc, jedno drugie i trzy wyró¿nienia: Grzegorz Czepiczek (I), Hubert Dró¿d¿ (I), Pawe³ Górka (I), Artur Le¶niczek (I), Marek Nowak (I), Agnieszka Ku¼micz (II), Szymon Bogus (w), Aleksandra Czuma (w) i Wojciech Domaga³a (w). Zwyciêzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego oraz przez Starostwo Czêstochowskie. Konkurs zosta³ zorganizowany przez Stowarzyszenie Astronomia Nova we wspó³pracy z Instytutem Fizyki Akademii im. Jana D³ugosza. Najlepsze prace zosta³y wystawione do publicznego ogl±du, m.in. na wej¶ciu do czêstochowskiego planetarium.

Hubert Dró¿d¿ (z prawej) odbiera dyplom za zajêcie I miejsca w konkursie.

Hubert Dró¿d¿ (z prawej) odbiera dyplom za zajêcie I miejsca w konkursie.

Wspomnienie Konrada Rudnickiego w PAN

Dnia 23 listopada w Komitecie Historii Nauki i Techniki PAN w Warszawie odby³a siê sesja naukowa po¶wiêcona ¶.p. Konradowi Rudnickiemu. Wyk³ady wspomnieniowe wyg³osili Krzysztof Ma¶lanka i Bogdan Wszo³ek. Po¶ród uczestników sesji, oprócz cz³onków Komitetu, byli te¿ uczniowie Konrada Rudnickiego oraz cz³onkowie jego rodziny.

III Konferencja Naukowo-Technologiczna “Meet The Space”

W dniach 28-29 listopada 2015 r. odby³a siê w Krakowie trzecia miêdzynarodowa konferencja „Meet The Space” po¶wiêcona bie¿±cym trendom w nauce i technologiach kosmicznych. Konferencjê zorganizowa³a Astronomia Nova we wspó³pracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego. G³ównym koordynatorem wydarzenia by³a dr Agata Ko³odziejczyk. Miejsce konferencji podkre¶la³o potêgê my¶li ludzkiej przekutej w technologie kosmiczne. Patronami honorowymi spotkania byli: rektor AGH, prof. Tadeusz S³omka, dziekan wydzia³u in¿ynierii mechanicznej i robotyki, prof. Antoni Kalukiewicz, marsza³ek ma³opolski Jacek Krupa, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zwi±zek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Wspó³organizatorami byli: Polskie Towarzystwo Mi³o¶ników Astronomii, organizacja studencka AGH Space Systems, fundacja forScience, Stowarzyszenie Profesjonalistów Pracuj±cych w sektorze Kosmicznym i Wroc³awskie Ko³o Naukowe Technologii Kosmicznych i Lotniczych.

III Konferencja Naukowo-Technologiczna “Meet The Space”III Konferencja Naukowo-Technologiczna “Meet The Space”

Celem konferencji by³o zawi±zanie wspó³pracy miêdzynarodowej w tworz±cych siê interdyscyplinarnych projektach zwi±zanych z eksploracj± kosmosu. W tym roku przedstawiono 23 prezentacje. Czê¶æ z nich dotyczy³a ju¿ zrealizowanych projektów, które zdoby³y ¶wiatowe uznanie, pozosta³e wyst±pienia dotyczy³y przysz³ych realizacji na arenie miêdzynarodowej. Michele Armano z programu LISA Pathfinder opowiada³ o ostatnich przygotowaniach do startu misji europejskiego satelity testuj±cego technologie orbitalnego obserwatorium fal grawitacyjnych. Milena Ratajczak przedstawi³a wyniki swojej pracy doktorskiej w ¶wietle rozwijaj±cych siê technik obserwacji egzoplanet. Jakub Mielczarek z Uniwersytetu Jagielloñskiego zaprosi³ do budowy pierwszego astrobiologicznego satelity w Polsce, a Oldrich Motyka opowiedzia³ o niezwyk³ych w³a¶ciwo¶ciach mchów i ich wykorzystania w projektach kosmicznych. W konferencji wziê³o udzia³ 130 osób pochodz±cych z ró¿nych ¶rodowisk i specjalizacji pocz±wszy od naukowców, in¿ynierów, biznesmenów poprzez architektów, lekarzy, prawników, artystów, pilotów, skoñczywszy na ambitnych studentach i pasjonatach kosmosu.

Podczas konferencji wyró¿niono osoby.

Podczas konferencji wyró¿niono osoby, zespo³y, organizacje i firmy, które w szczególny sposób przyczyni³y siê do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce i na ¶wiecie. Dyplomy marsza³ka ma³opolski i prezesa AN w kategoriach: projekty techniczne i naukowe, organizacja eventów, popularyzacja nauki i edukacja zdobyli:

  1. Anna Rzepa za utworzenie projektu edukacyjnego „Pan Stanis³aw-czyli szko³a w kosmosie”,

  2. Pawe³ Grochowalski za dzia³alno¶æ informacyjno-popularyzacyjn±,

  3. Przemys³aw Rud¼ wyró¿niony za dzia³alno¶æ wydawnicz±,

  4. Fundacja Poci±g do Gwiazd za organizacjê konferencji „Polska w kosmosie”,

  5. Fundacja Copernicus Project za znacz±cy wk³ad w rozwój badañ stratosfery,

  6. Zespó³ AGH Space Systems za opracowanie technologii l±dowania ma³ych l±downików planetarnych bez u¿ycia spadochronu wraz ze stabilizacj± lotu,

  7. Zespó³ JADE za przeprowadzenie pionierskich badañ biomonitoringu stratosfery,

  8. Zespó³ Legendary Rover za znacz±cy wk³ad w rozwój technologii mechatronicznych.

Wyró¿nione zosta³y równie¿ firmy:

  1. Blue Dot Solutions - wyró¿niona za promowanie rozwoju przemys³u kosmicznego w Polsce poprzez organizacjê polskiej edycji Galileo Masters i Startup Weekend Space.

  2. Planet PR - wyró¿niona za organizacjê European Rover Challenge - najwiêkszego miêdzynarodowego wydarzenia kosmicznego w Polsce.

  3. SKA Polska - wyró¿niona za projekt ¶mieciarki kosmicznej.

Nagrody sponsora „Meet the Space” - firmy Oprogramowanie Naukowo-Techniczne, w postaci profesjonalnych warsztatów Matlaba, otrzyma³y cztery zespo³y studenckie: AGH Space Systems, Legendary Rover, JADE i FREDE.

Polskie Towarzystwo Rakietowe

AGH Space Systems

Wyró¿nieni przez AN: Polskie Towarzystwo Rakietowe (wy¿ej) i AGH Space Systems.

Nagrodzeni mieli mo¿liwo¶æ zaprezentowania swoich osi±gniêæ i podzielenia siê konstruktywnymi wnioskami i radami na przysz³o¶æ. A przysz³o¶æ zapowiada siê ciekawie, zw³aszcza w kwestii ogólnopolskiej akcji budowy mobilnej stacji analogowych misji planetarnych. Na sesji panelowej dotycz±cej architektury habitatów zaprezentowano projekt budowanej stacji, ramy czasowe realizacji projektu i zaproszenie do wspó³pracy. Pierwsza miêdzynarodowa misja analogowa w bazie odbêdzie siê ju¿ we wrze¶niu 2016 r. Misja organizowana jest przez miêdzynarodow± grupê APO-G (Analog Planetary Operations Group) we wspó³pracy z Space Generation Advisory Council, Mars Society Polska oraz Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi
w Rzepienniku Biskupim.

Publiczna dyskusja w grupie APO-G na temat budowy polskiego Laboratorium Kosmicznego.

Publiczna dyskusja w grupie APO-G na temat budowy polskiego Laboratorium Kosmicznego.

W ramach konferencji przeprowadzono liczne spotkania projektowe i integracyjne. M³odzie¿ gimnazjalna ze S³upska realizuj±ca program „Pan Stanis³aw - szko³a w kosmosie” wziê³a udzia³ w warsztatach rakietowych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe oraz warsztatach robotycznych zorganizowanych przez firmê WObit. O wspó³pracy studentów z Europejsk± Agencj± Kosmiczn± mo¿na by³o siê wiêcej dowiedzieæ na warsztatach przeprowadzonych przez Jêdrzeja Górskiego - by³ego sta¿ysty dzia³u edukacji ESA.

Warsztaty rakietowe i robotyczne dla m³odzie¿y.

Warsztaty rakietowe i robotyczne dla m³odzie¿y.

Warsztaty rakietowe i robotyczne dla m³odzie¿y.

Konferencji i spotkaniom towarzyszy³a klimatyczna wystawa Science Tunnel 3.0 Maxa Plancka podsumowuj±ca aktualne trendy w nauce.

Wystawa Science Tunnel 3.0 Maxa Plancka.

Wystawa Science Tunnel 3.0 Maxa Plancka.

Bli¿sze szczegó³y zosta³y przedstawione w Czêstochowskim Kalendarzu Astronomicznym 2016 (www.astronomianova.org/publikacje).


Lotniczy Rzeszów

Dnia 17 grudnia 2015 roku przedstawiciele AN, Polskiego Towarzystwa Rakietowego i AGH Space Systems odwiedzili Politechnikê Rzeszowsk± oraz fabrykê silników lotniczych WSK "PZL - Rzeszów". Zapoznali siê z mo¿liwo¶ciami obu instytucji w zakresie budowy i testowania silników samolotowych i rakietowych. Ods³ania siê perspektywa owocnej wspó³pracy w zakresie konstrukcji i testowania silników oraz paliw rakietowych.

We wnêtrzu jednego z laboratoriów najnowszych technologii w Politechnice Rzeszowskiej.

We wnêtrzu jednego z laboratoriów najnowszych technologii w Politechnice Rzeszowskiej. Od lewej: Kacper Zieliñski, B³a¿ej Zieliñski, Bartosz Mocza³a, Zenon Lipiñski i Bogdan Wszo³ek.

 

mapa strony | kontakt