|
|||||||||||||||||||||
Kronika OddziaÅ‚ CzÄ™stochowski Polskiego Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Astronomii jest spadkobiercÄ… dorobku i kontynuatorem dziaÅ‚aÅ„ Sekcji Astronomicznej CzÄ™stochowskiego Towarzystwa Naukowego. Kronika rozpoczyna siÄ™ od roku 2004 kiedy powstaÅ‚a SACTN. Kronika 2014 Doktorat z astronomii 17 stycznia Agnieszka Ku¼micz, Czêstochowianka, obroni³a w Uniwersytecie Jagielloñskim pracê doktorsk± "Optical properties of host galaxies in giant radio sources" i otrzyma³a tytu³ doktora astronomii z wyró¿nieniem. Jej promotorami i naukowymi opiekunami byli Marek Jamrozy i Stanis³aw Zo³a, a pracê doktorsk± recenzowa³y Bo¿ena Czerny i Agnieszka Pollo. Obronie przewodniczy³ Micha³ Ostrowski, a w komisji byli te¿ Zdzis³aw Go³da i Marek Urbanik. Uroczysta promocja w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagielloñskiego odby³a siê 18 listopada.
Z wizyt± w Instytucie Lotnictwa w Warszawie 23 stycznia trzyosoby bezpo¶rednio zaanga¿owane w przygotowanie misji ksiê¿ycowej planowanej przez Stowarzyszenie Astronomia Nova (AN) odwiedzi³y Instytut Lotnictwa (IL) w Warszawie dla rozpoznania jego potencjalnych mo¿liwo¶ci w³±czenia siê do projektu. Chodzi o wys³anie aparatury badawczej na Ksiê¿yc, posadzenie jej w ustalonym wcze¶niej miejscu, skierowanie kamery w stronê Ziemi, otrzymanie d³ugotrwa³ej sekwencji obrazów Ziemi, przeprowadzenie badañ atmosfery py³owej przy powierzchni Ksiê¿yca, pomiar natê¿enia promieniowania kosmicznego docieraj±cego do powierzchni Ksiê¿yca, uruchomienie naziemnej stacji dla komunikacji z sond±. Wizytuj±cy obejrzeli dwie prezentacje przybli¿aj±ce aktualne dzia³ania i mo¿liwo¶ci przysz³ego rozwoju tzw. pionu kosmicznego instytutu. Zwiedzili te¿ stanowisko dla przeprowadzania testów na silnikach rakietowych. Od gospodarzy otrzymali wstêpn± deklaracjê, ¿e IL w miarê mo¿liwo¶ci chêtnie w³±czy siê w realizacjê planowanej przez AN misji.
Zmiana rytmu pracy w Planetarium
Z koñcem zimowego semestru mgr Tomasz Kisiel, dotychczasowy kierownik planetarium, zrezygnowa³ z pracy w zwi±zku z otrzymaniem propozycji stanowiska kierownika zespo³u budowniczych dwóch nowoczesnych planetariów w £odzi. Rolê kierownika Planetarium Instytutu Fizyki AJD powierzono dr. Bogdanowi Wszo³kowi. Zatrudniono te¿ na ½ etatu mgr Agnieszkê Dymarek, która wziê³a na siebie przede wszystkim sprawy administracyjne i techniczne. W ¶lad zmian personalnych zmodyfikowano równie¿ wymiar czasowy pracy planetarium, dostosowuj±c go do mo¿liwo¶ci etatowych. Podobnie, jak w latach poprzednich, w roku 2014 planetarium odwiedzi³o oko³o 10 000 osób. Nadto, w ka¿d± ¶rodê spotykali siê tu czêstochowscy mi³o¶nicy astronomii. Odbywa³y siê te¿ konferencje naukowe i konkursy astronomiczne.
OMSA
3 marca odby³ siê w VII LO w Czêstochowie wojewódzki etap XL Ogólnopolskiego M³odzie¿owego Seminarium Astronomicznego (OMSA). Imprezê zorganizowa³a prof. Urszula Jeruszka. O¶mioro finalistów wyg³osi³o swoje referaty. Wyst±pienia oceniali: Gra¿yna Muska³a, Aleksandra Krawczyk oraz Tomasz Barañski. Pierwsze cztery miejsca zajêli kolejno: Klaudia Musia³ z Koniecpola, Tomasz Kurek z Rybnika, £ukasz Mrowiec z ¯ywca oraz Adam Nita z Czêstochowy. Finali¶ci otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Akademiê im. Jana D³ugosza w Czêstochowie i Wydawnictwo Nowa Era.
Debaty wokó³ budowy RT-13 w Cieszêcinie W dniach 9-10 marca oraz 11 kwietnia odby³y siê w Wieruszowie i Cieszêcinie wa¿ne zebrania dotycz±ce budowy 13-metrowej anteny radiowej, uratowanej w Psarach w 2010 roku. Burmistrz Wieruszowa - Bogdan Nawrocki, Prezes AN - Bogdan Wszo³ek oraz g³ówny odpowiedzialny za budowê - Kazimierz B³aszczak spotkali siê najpierw z mieszkañcami Cieszêcina dla u¶wiadomienia ich, co do planowanego przedsiêwziêcia, oraz dla uzyskania z ich strony oficjalnej zgody na budowê radioteleskopu przy miejscowym budynku szkolnym. Dalsze zebrania odbywa³y siê u Burmistrza, z udzia³em osób bezpo¶rednio anga¿uj±cych siê w projekt. Dosz³o do porozumienia miêdzy Burmistrzem i Prezesem AN co do roz³o¿enia ciê¿arów przedsiêwziêcia. W ogólnym zarysie, ciê¿ary finansowo-budowlane pozostaj± po stronie Urzêdu Miasta Wieruszów. Zabezpieczenie merytoryczne budowy oraz przystosowanie i wykorzystanie powsta³ego instrumentu dla potrzeb naukowych i dydaktycznych ma byæ zabezpieczone przez AN.
Oskar dla AN
W dniu 25 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie Stowarzyszenie Astronomia Nova zosta³o poprzez sw± cz³onkiniê, dr Agatê Ko³odziejczyk, laureatem presti¿owej nagrody MP Power Awards 2013 za dzia³alno¶æ w roku poprzednim na rzecz organizacji spotkañ i konferencji naukowych. Meeting Planner Power Awards to najwiêkszy w Polsce konkurs po¶wiêcony bran¿y eventowej koñcz±cy siê uroczyst± gal±, zbli¿on± form± do ceremonii rozdawania Oskarów. W kategorii Stowarzyszenie nominowano trzy osoby. Wyró¿niono Agatê Ko³odziejczyk - koordynatora do spraw konferencji naukowych AN. Tu¿ po otrzymaniu statuetki laureatka zaznaczy³a, ¿e "Ka¿demu z nas potrzebne s± marzenia, potrzebna jest inspiracja".
Astrophisica Nova
W dniach 9-10 maja odby³a siê na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym AJD VI Czêstochowska Miêdzynarodowa Konferencja Naukowa M³odych "Astrophisica Nova". Uczestniczy³o w niej ponad 70 osób z 19 krajowych i zagranicznych o¶rodków naukowych. Konferencja zosta³a zorganizowana przez Instytut Fizyki Akademii im. Jana D³ugosza w Czêstochowie, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie (OAUJ) oraz Stowarzyszenie Astronomia Nova (AN). Wyg³oszono w sumie 40 wyk³adów (w tym 6 proszonych) oraz wystawiono 16 plakatów. M³odzi uczeni przedstawiali wyniki swoich pierwszych prac naukowych, bronili swoich stanowisk w dyskusjach z do¶wiadczonymi astronomami oraz wys³uchali proszonych wyk³adów uznanych autorytetów w zakresie astrofizyki. Konferencji towarzyszy³y: wystawa meteorytów, wystawa prac artystycznych o tematyce astronomicznej, seans planetaryjny, projekcja filmu "Agora" oraz "Chopin - the Space Concert". Finansowo konferencjê wspomogli: AN (5700 z³. - dotacja MNiSW), AJD (5000 z³.) i OAUJ (1000 z³.).
Walne zebranie AN
W sobotê 10 maja odby³o siê planetarium Sprawozdawczo Wyborcze Zebranie Stowarzyszenia Astronomia Nova (AN). Wyra¿ono wysokie uznanie dla dokonañ AN w minionej kadencji (2009-2014) i jednog³o¶nie zdecydowano, ¿e dotychczasowe w³adze AN przechodz± w komplecie na drug± 5-letni± kadencjê. Space Station II W niedzielê 11 maja w czêstochowskiej dyskotece RAY zorganizowano piknik naukowy z okazji uruchomienia detektora na radioteleskopie RT-13. O¶miogodzinnej imprezie towarzyszy³y wyk³ady, filmy oraz wiele imprez towarzysz±cych o charakterze rozrywkowym. Bogato ilustrowane, w ¶rodowisku dyskoteki, wyk³ady: "Pocz±tki radioastronomii czêstochowskiej" (Bogdan Wszo³ek), "Misja kosmiczna Mars One" (Kazimierz B³aszczak) oraz "Polska w kosmosie wczoraj, dzi¶ i jutro" (Miros³aw Hermaszewski) nada³y ogólny bieg imprezie. Przerwy miêdzy nimi by³y wykorzystane na projekcje filmów o tre¶ciach astronautycznych i astronomicznych oraz ró¿ne konkursy, sesje fotograficzne, wystawa meteorytów i prac plastycznych, wywiady telewizyjne itp. Wznios³e akcenty przeplata³y siê z inteligentn± rozrywk±.
50 lat OAUJ
W dniu 17 maja dziesiêcioro cz³onków AN uczestniczy³o w uroczystych obchodach 50-lecia inauguracji nowej siedziby Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagielloñskiego (OAUJ) w Forcie Ska³a przy ulicy Orlej w Krakowie. Okoliczno¶ciowa konferencja naukowa "Astronomia w Krakowie wczoraj -dzi¶ -jutro" odbywa³a siê w auli Collegium Maius oraz w Bibliotece Jagielloñskiej. Podczas oficjalnego otwarcia Teresa Rudnicka przekaza³a na rêce aktualnego dyrektora OAUJ portret ¶.p. Konrada Rudnickiego, wieloletniego dyrektora obserwatorium. Wyg³oszono wiele wspania³ych wyk³adów, wpisuj±cych siê tematycznie w konferencjê. Wczesn± historiê obserwatorium "na Skale" przybli¿yli Adam Strza³kowski i Jan Mietelski. Miêdzy obradami zwiedzano Collegium Maius. Okaza³o siê, ¿e w tym specjalnym miejscu nie ma ¿adnego uhonorowania dla Marii Sk³odowskiej-Curie, smutno!
"M³ody Kopernik, m³ody Pitagoras" w Wieruszowie Przy du¿ym wk³adzie merytorycznym ze strony AN w dniu 19 maja
odby³a siê w Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Wieruszowie konferencja dla
nauczycieli i uczniów po¶wiêcona w ogólno¶ci nauczaniu nauk
przyrodniczych, w tym astronomii. Konferencjê zorganizowa³ i finansowa³
Burmistrz Wieruszowa. Dla kilkudziesiêciu osób wyg³oszono referaty: Bogdan Wszo³ek i Kazimierz B³aszczak zaprezentowali równie¿ wspólny projekt, AN i Urzêdu Miasta w Wieruszowie, budowy w Cieszêcinie radioteleskopu oraz astrobazy. Dyrektor Gimnazjum, Pawe³ Malik, wspaniale ugo¶ci³ wszystkich uczestników konferencji u¿yczaj±c szkolnych pomieszczeñ oraz serwuj±c poczêstunki.
Lunatycy w Czêstochowie
26 maja w siedzibie AN odby³o siê pierwsze robocze spotkanie "lunatyków", po¶wiêcone definiowaniu aparaturowej misji na Ksiê¿yc. Chodzi m.in. o umieszczenie na Ksiê¿ycu kamery fotograficznej skierowanej w stronê Ziemi i przekaz otrzymanych obrazów drog± radiow± do naziemnych stacji.
Konkurs Urania 9 czerwca w Planetarium Instytutu Fizyki AJD w Czêstochowie rozegrano fina³ IX ogólnopolskiego konkursu astronomicznego Urania, zorganizowanego przez Instytut Fizyki AJD oraz Stowarzyszenie Astronomia Nova (AN). Do rozgrywek przyst±pi³o 13 gimnazjalistów i 10 uczniów ze szkó³ ponadgimnazjalnych. Finali¶ci rozwi±zywali test wielokrotnego wyboru zawieraj±cy 30 pytañ z zakresu astronomii i astronautyki. W grupie gimnazjalistów pierwsze miejsce zaj±³ Maciej Bugaj z Katolickiego Gimnazjum w D±browie Górniczej, drugie Kinga Adamska z Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Wieruszowie, a dwa trzecie miejsca zdoby³y Zuzanna ¯bik z Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Wieruszowie i Weronika Mazurowska z Zespo³u Szkó³ nr 2 w Wieruszowie. W grupie starszej pierwsze miejsce przypad³o Karolowi £oziñskiemu z Zespo³u Szkó³ Technicznych i Ogólnokszta³c±cych w Jaros³awiu. Drugie miejsce, z minimaln± strat± do zwyciêzcy, zajê³a Julia Makuch z II LO im. Romualda Traugutta w Czêstochowie, a trzecie Adam D±bek z Zespo³u Szkó³ w Wieruszowie. Uczestnicy konkursu oraz wyró¿niaj±cy siê opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody, ufundowane przez AN (4300 z³. ze ¶rodków otrzymanych z MNiSW). Instytut Fizyki udzieli³ pomieszczeñ dla rozegrania konkursu i wy¶wietli³ dwa seanse planetaryjne dla finalistów i ich opiekunów.
Ars Astronomica 9 czerwca w Planetarium AJD og³oszono wyniki IV miêdzynarodowego konkursu artystycznego Ars Astronomica, organizowanego corocznie przez Instytut Fizyki AJD oraz Stowarzyszenie Astronomia Nova. W konkursie wziê³o udzia³ ³±cznie ponad tysi±c osób z Polski i innych krajów, z czego do fina³u trafi³o ³±cznie ponad 150 prac, uwzglêdniaj±c cztery kategorie wiekowe uczestników oraz cztery kategorie utworów (prace plastyczne, formy przestrzenne, prezentacje audiowizualne oraz utwory literackie). Nagrody dla zwyciêzców ufundowa³a AN (5000 z³. ze ¶rodków otrzymanych z MNiSW) oraz Starostwo Czêstochowskie (400 z³.). Najlepsze prace trafi³y na wystawy, m.in. w dyskotece RAY oraz na wej¶ciu do czêstochowskiego planetarium.
Przyk³ady prac plastycznych wystawionych do konkursu Ars Astronomica.
Otwarcie szlaku astronomicznego w Rzepienniku
Dok³adnie w chwili przesilenia letniego, 21 czerwca o
godzinie 12:51, w Rzepienniku Strzy¿ewskim dokonano otwarcia Rzepiennickiego
Szlaku Astronomicznego, który powsta³ staraniem tamtejszego Gminnego O¶rodka
Kultury, a ¶ci¶lej, przez Pani± Halinê Ho³da - dyrektor tego o¶rodka. Na
25-kilometrowym szlaku rozmieszczono 8 monumentalnych rze¼b mitycznych bóstw,
których imiona nosz± planety Uk³adu S³onecznego. Rolê S³oñca na tym szlaku pe³ni
buduj±ce siê obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim. Przy udziale
lokalnych w³adz, osób odpowiedzialnych za szerzenie kultury oraz cz³onków
Astronomii Novej dokonano uroczystego przeciêcia wstêgi przy rze¼bie Jowisza.
Nastêpnie, po uroczystym przemarszu w towarzystwie orkiestry, odby³a siê sesja
naukowa z wyk³adem
Nowa antena satelitarna w rzepiennickim obserwatorium Obok 9-metrowego radioteleskopu z Psar w lipcu zainstalowano w Rzepienniku Biskupim drugi radioteleskop o ¶rednicy czaszy 5.4 m. Jest to super nowoczesna wojskowa stacja satelitarna przeniesiona z Komorowa. Podjêto wstêpne dzia³ania dla rewitalizacji instrumentu.
Sympozjum rakietowe W dniach 2-3 sierpnia Astronomia Nova i Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) zorganizowa³y w Rzepienniku Biskupim pierwsze sympozjum rakietowe dla zacie¶nienia wiêzi pomiêdzy towarzystwami i omówienia pierwszych wspólnych dzia³añ na rzecz podboju kosmosu. PTR by³o reprezentowane przez Zarz±d, z prezesem dr. Adamem Matusiewiczem na czele, oraz przez kilka innych aktywnych osób. AN by³o reprezentowane przez swojego prezesa, Bogdana Wszo³ka, oraz przez Agatê Ko³odziejczyk, Agnieszkê Ku¼micz, Paw³a Ko³odziejczyka, Artura Ku¼micza, Jerzego Walczyka, Micha³a Grzesiczaka i Magdalenê Wszo³ek.
75-rocznica ¶mierci ks. Bonawentury Metlera W niedzielê 31 sierpnia w Parzymiechach oddano honory
poleg³ym w pierwszych dniach II wojny ¶wiatowej, a w szczególno¶ci ksiêdzu
Bonawenturze Metlerowi - niez³omnemu popularyzatorowi astronomii. Po uroczystej
sumie przy d¼wiêkach orkiestry przemieszczono siê na miejscowy cmentarz, by
dope³niæ ceremonii przy grobie Metlera. ¦rodowiska astronomiczne by³y
reprezentowane przez cz³onków Astronomii Novej (AN), Czêstochowskiego Oddzia³u
Polskiego Towarzystwa Mi³o¶ników Astronomii im. ks. Bonawentury Metlera (PTMA-OC)
oraz Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego (SAF). Przemówienia
okoliczno¶ciowe wyg³osili Francis Oger (wiceprezes SAF) oraz Bogdan Wszo³ek
(prezes AN). Maria P³omiñska (PTMA-OC) wyrecytowa³a wiersz. Bogdan Wszo³ek w
swoim przemówieniu powiedzia³:
European Rover Challenge
W dniach 5-7 wrze¶nia w Regionalnym Centrum
Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chêcin odby³a siê miêdzynarodowa
konferencja naukowa "Cz³owiek w kosmosie", po³±czona z pierwsz± europejsk±
rywalizacj± modeli ³azików marsjañskich. G³ównym organizatorem zawodów i
konferencji by³o stowarzyszenie Mars Society. Imprezê zaszczycili obecno¶ci±
Robert Zubrin - za³o¿yciel Mars Society oraz wiele ¶wiatowych i krajowych
osobisto¶ci, które od lat zajmuj± siê problematyk± podboju Marsa. W zawodach
modeli ³azików wziê³o udzia³ dziewiêæ dru¿yn. W¶ród nich - oprócz zespo³ów z
Polski - zawodnicy z Egiptu, Kolumbii i Indii. Wygra³a zawody dru¿yna z
Politechniki Wroc³awskiej z ³azikiem Scorpio. Podczas konferencji wyg³oszono
ponad 20 wyk³adów specjalistycznych na ró¿ne tematy dotycz±ce eksploracji Marsa.
O¶mioro cz³onków Astronomii Novej uczestniczy³o w imprezie. Spo¶ród nich
organizacyjnie najbardziej zaanga¿owa³ siê Kazimierz B³aszczak, który jest te¿
cz³onkiem Mars Society i kandyduje do misji Mars One. Naukowo
Astronomia - nauka i wiara
Dnia 27 wrze¶nia w Planetarium Instytutu Fizyki AJD odby³a
siê konferencja naukowa "Astronomia - nauka i wiara", dla uhonorowania ks.
Bonawentury Metlera w 75-rocznicê mêczeñskiej ¶mierci. Konferencjê zorganizowa³y
AJD Czê¶æ pierwsza: O ksiêdzu Bonawenturze Metlerze i jemu podobnych. dr £ukasz Kopera "Ks. Bonawentura Metler w Maluszynie" Czê¶æ druga: W kierunku lepszego ujêcia relacji nauki i religii. ks. prof. dr hab. Stanis³aw Wszo³ek "Od separacji
dyskursów do eksplikacji sensów" Czê¶æ trzecia: Religie w obliczu wielkich odkryæ naukowych. dr hab. W³odzimierz God³owski "Religijne i astronomiczne aspekty wielkich odkryæ geograficznych"
¦ladami ks. Metlera do Pary¿a i Juvisy W dniach 19-26 listopada, na zaproszenie Pañstwa Yoko i
Francisa Oger, Dorota Walczyk i Magdalena Wszo³ek z AN przebywa³y w Pary¿u i
Juvisy dla zwiedzenia miejsc zwi±zanych z ks. Bonawentur± Metlerem oraz jego
mistrzem, w zakresie astronomii, Kamilem Flammarionem. Innym celem by³o
odwiedzenie Biblioteki Narodowej w Pary¿u dla odnalezienia korespondencji
pomiêdzy francuskimi astronomami i Mari± Kunitz "¶l±sk± Hypati±" - wielk±
astronomk± z XVII wieku. Pielêgnowanie pamiêci o tej wa¿nej, a jako¶
zapomnianej, postaci sta³o siê ostatnio wa¿ne dla AN, jako ¿e powstaj±ce w
Cieszêcinie Centrum Edukacji Astronomiczno Astronautycznej (przy ¶wie¿o
zbudowanym RT-13) ma nosiæ imiê Marii Kunitz.
Fina³ konkursu astrofotografii Dnia 14 listopada w Planetarium Instytutu Fizyki AJD przeprowadzono fina³ III Ogólnopolskiego Konkursu Astrofotografii. Konkurs zorganizowa³a AN wraz z Instytutem Fizyki AJD. Wsparcia finansowego dostarczy³o MNSW oraz Starostwo Czêstochowskie. Nades³a³o kilkaset astrofotografii, w oparciu o które jury, w sk³adzie dr Agnieszka Ku¼micz, dr Agata Ko³odziejczyk, mgr Agnieszka Dymarek i dr Bogdan Wszo³ek, wy³oni³o czo³ówkê autorów najlepszych fotografii. Bezkonkurencyjni okazali siê Pawe³ Górka i Hubert Dró¿d¿ z Radomska, którzy z ogromn± przewag± przed pozosta³ymi zajêli naczelne miejsca. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i cenne nagrody. Obejrzeli seans planetaryjny "Cuda Wszech¶wiata". Najlepsze astrofotografie zostan± wystawione na "gwiezdnym szlaku" prowadz±cym do czêstochowskiego planetarium.
Budowa RT-13 w Cieszêcinie
Od pa¼dziernika do grudnia zrealizowano d³ugo odwlekan± budowê radioteleskopu RT-13 pozyskanego z Psar w 2010 roku. Formalnie budowê prowadzi Gmina Wieruszów. Merytorycznie za budowê odpowiada Stowarzyszenie Astronomia Nova, które ma równie¿ zadbaæ o funkcjonowanie radioteleskopu. Organizatorem budowy jest Kazimierz B³aszczak, przewodnicz±cy Wieruszowskiego Ko³a Astronomii Novej. Prezes AN, Bogdan Wszo³ek, jest g³ównym konstruktorem instrumentu i organizatorem jego rewitalizacji. W 2010 roku wspó³uczestniczy³ w rozbiórce radioteleskopu. W latach 2013-2014 bra³ udzia³ w negocjacjach z w³adzami Wieruszowa, nadzorowa³ projektowanie fundamentu i w koñcu skonstruowa³ na nowo RT-13 w Cieszêcinie. Stanis³aw Ry¶, cz³onek AN i pracownik Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie, jest odpowiedzialny za budowê i uruchomienie na RT-13 systemu detekcji promieniowania radiowego Drogi Mlecznej na czêsto¶ci 1420.4 MHz. Inny cz³onek AN, Micha³ Grzesiczak z Radomska, podejmuje siê wykonaæ sterowanie dla RT-13. Staraniem AN, g³ównie Agnieszki Ku¼micz, powstaje "¶cie¿ka dydaktyczna" przy RT-13. W³adze Wieruszowa zabezpieczy³y teren pod budowê, konieczne pomieszczenia i media, a tak¿e dofinansowuj± budowê (w roku 2014 kwot± 60 000 z³. brutto). Wiêcej szczegó³ów dotycz±cych budowy RT-13 w Cieszêcinie na stronie 143 niniejszego kalendarza.
Meet the Space II
W dniach 27-28 listopada, w nowoczesnych gmachach kampusu UJ, odby³a siê w Krakowie druga miêdzynarodowa konferencja "Meet the Space". By³a to chyba najlepsza impreza zorganizowana przez AN w 2014 roku. G³ównym organizatorem imprezy by³a dr Agata Ko³odziejczyk, wyj±tkowo aktywna cz³onkini AN, zdobywczyni oskara MP Power Awards 2013 dla AN.
|
|||||||||||||||||||||
mapa strony | kontakt |